Logowanie | Rejestracja


Zaloguj się

Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest pn mar 25, 2019 3:50 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość

Offline
Post: sob mar 06, 2010 12:23 pm 
Rozwojówka
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn lut 15, 2010 2:19 pm
Posty: 115
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
[center]Ciosy wrestling'owe[/center]

Wrestling attacks – są to ruchy wykonywane na przeciwniku, by przygotować (tzn. ogłuszyć, zmusić do przyjęcia danej pozycji) go do chwytu submission lub do rzutu. W profesjonalnym wrestlingu mamy szeroką gamę ataków, niektóre ruchy są znane pod kilkoma różnymi nazwami. Wrestlerzy często nadają nowe nazwy swoim finiszerom. Nazwy te momentami stają się bardziej popularne niż, oryginalne nazewnictwo, mimo tego, że dany wrestler nie używa już tego finiszera.
Profesjonalny wrestling zawiera wiele rodzajów uderzeń, kopnięć zaczerpniętych ze sztuk walki i ogólnie sportów walki, jednak niektóre z nich to twory własne wrestlingu. Wiele z poniższych ruchów może być wykonywanych z podwyższenia (np. stół, narożnik ringu, drabina). Są to tak zwane warianty „aerial” (powietrzne).
Poniższy artykuł ma za zadanie zobrazować dane ciosy, nazewnictwo pozostaje w języku angielskim.


Back Elbow – wrestler stoi plecami do biegnącego przeciwnika, gdy ten nadbiega uderza go łokciem.

Bell Clap – atakujący uderza obiema rękoma równocześnie w uszy przeciwnika, dłonie są otwarte. Często używany cios przy obronie z bearhug hold.

Body Press – także znany jako splash lub body block (jako „plancha” w lucha libre). Wrestler rzuca się na swojego przeciwnika przygważdżając go do maty. Atak wykonuje się z biegu lub skacząc, używając pędu i ciężaru, by uderzyć w przeciwnika. Większość odmian Body Press pozwala na automatyczne przejście do pin’u.

Warianty Body Press:

Big Splash – przeciwnik leży, a atakujący skacze na niego lądując w poprzek i uderzając w niego swoim brzuchem. W niektórych wypadkach wrestler wykonuje cios z biegu.
Body Avalanche – wrestler wbiega z impetem na stojącego w narożniku oponenta, miażdżąc go. Chwyt często stosowany przez większych i cięższych zawodników.

Crossbody – zawodnik skacze układając się w poprzek do klatki piersiowej przeciwnika i przygważdżając go do maty, w rezultacie często odliczany jest pin. Wariant powietrzny nazywa się Flying Crossbody i jest wykonywany z jakiegoś podwyższenia.

Lou Thesz Press – wrestler skacze na przeciwnika, gdy go powali znajduje się w pozycji siedzącej na jego klatce piersiowej i może wykonać pin lub przejść do body scissors. Steve Stone Cold Austin stosował wariant z uderzeniami w głowę po powaleniu przeciwnika.

Stinger Splash – wrestler biegnie na oponenta, który stoi w narożniku i wyksakuje uderzając w niego brzuchem, miażdżąc go o narożnik.

Bronco Buster – przeciwnik siedzi w narożniku, atakujący nadbiega i wskakuje w narożnik uderzając go w głowę i po chwili skacząc swoim tyłkiem po jego klatce piersiowej. Chwyt ma raczej seksualno-komiczne znaczenie i jest stosowany bardziej przez walczące kobiety.Chops:

Backhand Chop – wrestler uderza w klatkę piersiową przeciwnika, częścią zewnętrzną otwartej dłoni. Backhand Chops + Woooooo! = Ric Flair.

Cross Chop – wariant wyżej wymienionego uderzenia, z tym, że wrestler uderza z biegu układając swoje ręce w znak X.

Forehand Chop – uderzenia w klatkę piersiową z otwartej dłoni, jej wewnętrzną częścią.

Kesagiri Chop – dłoń jak w Backhand Chop, jednak ułożona pod kątem, cios wykonywany na karku przeciwnika.

Mongolian Chop – atak obiema rękoma jednocześnie (ułożone jak w Kesagiri) na szyję lub barki przeciwnika.

Overhead Chop (Tomahawk Chop) – wrestler uderza przeciwnika w głowę brzegiem dłoni, która jest ułożona prostopadle.Clothesline – jest to chwyt, w którym jeden wrestler wbiega na drugiego powodując jego upadek poprzez uderzenie w głowę, klatkę piersiową np. wyciągniętą ręką.

Cactus Clothesline – clothesline stosowany przez Mick’a Foley’a ze względu na jego gimmick „Cactus Jack”. Atakujący wbiega na przeciwnika stojącego przy linach, uderzając w niego z pędem i powodując, że obaj wypadają przez liny za ring.

Corner Clothesline – przeciwnik stoi w narożniku, atakujący wbiega na niego wykonując clothesline.

Flying Clothesline – podczas szarży na przeciwnika, wrestler wyskakuje w powietrze nim wykona uderzenie.

Short-arm Clothesline – wykonywany z pozycji Irish-whip, atakujący trzyma przeciwnika za rękę, po czym przyciąga go w swoją stronę jednocześnie uderzając go drugą ręką.

Springboard Clothesline – wrestler skacze na liny i odbija się od nich wpadając na przeciwnika. Wariantów tego ciosu jest mnóstwo w zależności od tego jaką częścią ciała się uderza, z jakiej liny i w jaki sposób się wyskakuje. Można także skoczyć z narożnika.

Three-points Stance Clothesline – clothesline wykonywany z pozycji three-points (charakterystyczna pozycja dla futbolistów amerykańskich, przyjmuje ją Edge przed wykonaniem The Spear).Double Axe Handle (Polish Hammer, Sledze Double Sledge) – wrestler splata swoje dłonie i wymachując uderza nimi w przeciwnika – najczęściej w plecy, kark lub klatkę piersiową. Nazwa Polish Hammer pochodzi od wretslera Ivana Putskiego, który bardzo często wykonywał ten cios.Drops – są to chwyty, w których zawodnik skacze na daną część ciała przeciwnika.

Chop Drop – wrestler skacze lub upada na przeciwnika uderzając go backhand chop’em. Zwykle ląduje na swoich kolanach.

Elbow Drop – wrestler skacze lub upada na przeciwnika uderzając go łokciem. Możliwy wariant z dwoma łokciami.

Spinning headlock elbow drop – każdy elbow drop po uprzednim wykonaniu headlock’a z obrotem o 180 stopni.

Fist Drop – wrestler skacze lub upada na przeciwnika uderzając pięścią.

Forearm Drop – wrestler skacze na przeciwnika uderzając przedramieniem.

Headbutt Drop – wrestler skacze lub upada na przeciwnika uderzając go głową.

Knee Drop – wrestler skacze lub upada na przeciwnika uderzając go kolanem.

Leg Drop – wrestler skacze lub upada na przeciwnika uderzając go całą nogą poprzez np. klatkę piersiową.Elbow Smash – uderzenia łokciem, z tym, że uderzający przyciąga do siebie oponenta za jego rękę.

Facewash – przeciwnik siedzi w narożniku, wrestler bierze rozbieg i z impetem przeciera bokiem buta o jego twarz.Forearm club – wrestler jedną ręką łapie przeciwnika za włosy lub dłoń, a drugą uderza w kark, plecy lub klatkę piersiową. Często dodatkowo odchyla ofiarę do tyłu by wyeksponować miejsce, w które zaraz uderzy.

Forearm Smash – atakujący naciera na przeciwnika uderzając go przedramieniem.

Flying Forearm Smash – wariant z wybiciem się w powietrze przed uderzeniem.

Sliding Forearm Smash – wariant gdy przeciwnik siedzi, a atakujący przed uderzeniem ślizga się po macie.


Headbutt – atak, w którym przy uderzeniu wrestler używa swojej głowy.

Battering Ram – wrestler pochylony wbiega/skacze w przeciwnika uderzając go w brzuch swoją głową.

Trapping Headbutts – wrestler łapie przeciwnika za ręce i wsadza pod swoje uderzając serią headbutt’ów.Ataki kolanem:

Go 2 Sleep (G.T.S.) – wrestler najpierw chwyta przeciwnika w fireman’s carry i po chwili go wyrzuca, szybko wyciągając kolano gdy ten spada i uderzając go w twarz.

High Knee – wrestler naciera na przeciwnika i wyskakuje uderzając go kolanem w twarz.

Shining Wizard – przeciwnik klęczy na jednym kolanie, atakujący nadbiega, wybija się o jego kolano jedną nogą, a drugą zgina uderzając goleniem w twarz.


Hip Attack – przeciwnik siedzi w narożniku, wrestler biegnie na niego, wyskakuje, obraca się o 180 stopni w bok lądując swoimi pośladkami na jego twarzy.Kopnięcia:

Backflip Kick – wrestler stoi odwrócony plecami do przeciwnika, robi salto w tył i uderza obiema lub jedną z nóg w głowę oponenta.
Corner Backflip Kick – wariant z wbiegnięciem na narożnik i wykonaniem salta.

Big Boot – atakujący w odpowiednim momencie kopie nogą w głowę lub klatkę piersiową przeciwnika, który na niego biegnie.

Bicycle Kick – atakujący wyskakuje wybijając się jedną nogą, w powietrzu robi ruch jak gdyby pedałował na rowerze i tą samą nogą, którą się wybił uderza przeciwnika w twarz.

Dragon Whip – wykonywany po tym gdy przeciwnik złapie atakującego za stopę po wcześniejszej próbie kopnięcia (pozycja stojąca), wtedy odrzuca jego stopę do przodu, a tamten obraca się z nią o 360 stopni i kopie go w twarz.

Dropkick – atakujący wyskakuje i w powietrzu kopie obiema stopami w klatkę piersiową lub głowę przeciwnika.

Enzuigiri – nazywa się tak każde kopnięcie, które jest mierzone w boczną część głowy przeciwnika.

Football Kick – przeciwnik siedzi na macie, a atakujący kopie go goleniem w plecy.

Jumping High Kick – wrestler wyskakuje i kopie przeciwnika w boczną część głowy. Rodzaj enzuigiri.

Legsweep – tak zwana podcinka, atakujący obraca się na kolanie, wystawiając drugą nogę i podcinając przeciwnika.

Punt – wrestler bierze rozbieg i kopie w głowę klęczącego przeciwnika.

Rolling Wheel Kick – wrestler wykonuje przewrót w przód i pod koniec manewru wystawia nogę, która kopie stojącego naprzeciw oponenta.

Savate Kick – wrestler kopie podeszwą jednej z nóg w podbródek lub głowę przeciwnika.

Scissors Kick – atakujący wybija się z lin, skacze i składa nogi niczym nożyce kopiąc przeciwnika w głowę.

Shoot Kick – wrestler kopie przeciwnika w głowę uderzając goleniem.

Sole Kick – wrestler pochyla się w bok jednocześnie wyrzucając jedną z nóg pionowo w górę i kopiąc podeszwą w podbródek przeciwnika.

Spinning Heel Kick – wrestler wyskakuje w powietrze jednocześnie robiąc obrót o 360 stopni i kopiąc przeciwnika w twarz, kark lub klatkę piersiową.

Stomp – jest to uderzanie jedną ze stóp po leżącym przeciwniku, stąpanie po nim.
Double Foot Stomp – wariant gdy obydwie stopy uderzają.

Superkick – wysokie kopnięcie na głowę lub podbródek przeciwnika, na którym bazuje Sole Kick. Wrestlerzy często uderzają się przy tym w uda by wygenerować odpowiedni dźwięk.

Tiger Feint Kick – przeciwnik klęczy oparty na środkowej linie, atakujący bierze rozbieg, wskakuje miedzy liny łapiąc się środkowej i najwyższej i robi obrót o 180 stopni kopiąc nogami klęczącego przeciwnika. Słynne 619 – finiszer Rey’a Mysterio.Lariat – z języka angielskiego „lasso”. Są to chwyty przy których atakujący oplata swoimi rękoma klatkę piersiową lub głowę przeciwnika i zmusza go do upadku.

Crooked Arm Lariat – wrestler biegnie na przeciwnika z rękoma wygiętymi o około 90 stopni, oplata jego głowę i zmusza do upadku na matę.

Flying Lariat – wrestler najpierw odbija się od lin, by wypracować prędkość. Gdy nabiera pędu skacze na przeciwnika oplatając rękoma jego głowę i uderzając nim o matę.

Leg Lariat – wrestler biegnie na przeciwnika, wyskakuje i oplata jego głowę swoimi nogami ciągnąc do maty.Punch – uderzenia pięścią, w większości meczy niedozwolone, jednak rzadko kończą się dyskwalifikacją, sędzia jedynie ostrzega lub odlicza do dyskwalifikacji.

Heart Punch – atakujący unosi lewą rękę przeciwnika i uderza go w bok na wysokości serca. Cios opiera się na orientalnej akupunkturze – ucisk w danym miejscu powoduje chwilowe zatrzymanie akcji serca.

Mounted Punches – przeciwnik stoi w narożniku, a atakujący wchodzi na środkową linę przodem do oponenta i okłada go uderzeniami w głowę. Zwykle publiczność na głos liczy każdy oddany cios.

Spinning Back Fist – uderzenie zewnętrzną częścią pięści po uprzednim obrocie o 360 stopni.Double Slap – uderzenie z otwartych dłoni równocześnie, podobne do Bell Clap, lecz nie musi celować w uszy.

Palm Strike – uderzenie z otwartej dłoni w podbródek przeciwnika.


Cannonball – przeciwnik siedzi w narożniku, wrestler bierze rozbieg, robi przewrót w przód uderzając swoimi plecami w korpus i głowę oponenta i dociskając go do narożnika.

Seated Senton (Sunset Flip) – wrestler przeskakuje nad pochylonym przeciwnikiem, głową w dół, łapiąc go za uda i ciągnąc ku macie, przechodząc automatycznie do pin’u.

Shoulder Block – wrestler zapiera się na nogach wystawiając swoje ramię do przodu i blokując nadbiegającego przeciwnika.

Chop Block – atakujący uderza ramieniem w tylną część kolana przeciwnika, atak od tyłu.

Spear – wrestler szarżuje na przeciwnika, w odpowiednim momencie wyskakuje w przód układając swoje ciało równolegle do maty i uderza ramieniem w brzuch przygważdżając go do podłoża.
Turnbuckle Thrust – wariant Spear’a w narożniku, atakujący dodatkowo łapie się lin i podciąga za ich pomocą dla zwiększenia siły uderzenia.

Standing Moonsault – wrestler stoi obok leżącego przeciwnika i robi salto w tył lądując na jego klatce piersiowej.

Stink Face – przeciwnik siedzi w narożniku, wrestler odwraca się tyłem i pociera swoimi pośladkami o jego twarz. Ruch wykonywany, by poniżyć oponenta.

Uppercut – uderzenie zaczerpnięte z boksu, zawsze celuje w podbródek przeciwnika.

European Uppercut – wrestler chwyta przeciwnika za głowę po czym szybko uderza przedramieniem w jego podbródek.

Knee Lift – uderzenie kolanem w podbródek przeciwnika, często wraz ze „ściągnieciem” jego głowy na kolano.

Throat Thrust – uderzenie z otwartej dłoni w gardło i równocześnie podbródek przeciwnika.

Rolling Thunder – wrestler „przetacza się” przez ring robiąc przewroty w przód i w odpowiednim momencie wybija się robiąc salto i upadając na leżącego przeciwnika.Uderzenia bronią:

Chair Shot – po prostu uderzenie krzesłem.

One man con-chair-to – atakujący kładzie głowę przeciwnika na krześle i uderza drugim.

El Kabong – uderzenie gitarą w głowę przeciwnika.Nielegalne wrestling attacks:

Asian Mist – oplucie własną śliną lub jakimś płynem twarzy przeciwnika.

Biting – gryzienie, najczęściej stosowane, by wydostać się z jakiegoś chwytu.

Eye Poke – ukłucie w oczy palcami.

Fireball – wrestler podpala kulkę papieru ukrytą gdzieś zapalniczką i rzuca w twarz przeciwnika.

Hangman – wrestler stojący za linami łapie za głowę przeciwnika i ciągnie w dół zeskakując z ringu – oponent uderza gardłem o linę.

Hair Pull – ciągnięcie za włosy.

Low Blow – uderzenie w krocze.

Testicular Claw – wrestler chwyta i ściska w dłoni jądra przeciwnika.


[center]----------------[/center]
[center]Autor: Hampel. Zakaz kopiowania bez zgody.
Żródło: http://www.wikipedia.org/
[/center]

_________________
[center]Obrazek
[/center]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  


Powered by phpBB © 2007 phpBB Group