wrestling wwe tna ecw


Brock Lesnar mimo faktu, że położył na szali mistrzostwo WWE Universal przeciwko aż trzem rywalom, opuścił Barcley's Center jako mistrz. Tymczasem Waszym zdaniem potencjalnym zwycięzcą był ktoś inny. Tak głosowaliście:
SONDA
Kto opuści SummerSlam jako mistrz WWE Universal?
Brock Lesnar (220) 21%  
Roman Reigns (342) 33%  
Braun Strowman (183) 17%  
Samoa Joe (306) 29%  

Łącznie oddano 1051 głosów

Najgorętsza impreza lata już za nami. Rozpoczynamy szybkie głosowanie, jak oceniacie tegoroczne SummerSlam.


Asuka przeniesiona została z NXT, jako niepokonana mistrzyni kobiet, na RAW. Jej debiut planowany jest na październik, aby do tego czasu wyleczyła kontuzjowany na Takeover: Brooklyn III obojczyk.

WWE poinformowało, że kontuzja Big Cassa z RAW po SummerSlam jest bardzo poważna i jego kolano będzie wymagało operacji. Zawodnika czeka długa przerwa, która według sztabu medycznego WWE może potrwać nawet do 9 miesięcy.


Global Force Wrestling odebrało Albertowi El Patronowi tytuł mistrzowski świata wagi ciężkiej. Nie wiadomo, czy El Patron powróci do GFW. Jak wiadomo powodem zaistniałej sytuacji był incydent na lotnisku z jego udziałem oraz Paige.


Skrót wydarzeń:
WWE Battleground 2017WWE RAW
Odcinki premierowe:
Sobota, godz. 20:00.
Powtórki:
Niedziela godz. 10:00
Poniedziałek godz. 18:00
Sobota godz. 10:00

WWE SmackDown!
Odcinki premierowe:
Niedziela, godz. 14:00.
Powtórki:
Niedziela godz. 18:00
Czwartek godz. 18:00
Sobota godz. 14:00

WWE Main Event
Odcinki premierowe:
Niedziela, godz. 13:00.
Powtórki:
Niedziela godz. 17:00
Środa godz. 18:00
Sobota godz. 13:00

NXT
Odcinki premierowe:
Sobota, godz. 22:00.
Powtórki:
Niedziela godz. 12:00
Wtorek godz. 18:00
Sobota godz. 12:00

WWE SummerSlam 2017
Niedziela 27.08.2017
godz. 16:00
Powtórka:
Poniedziałek 28.08.2017
godz. 20:00

WWE SummerSlam 2017 PPV - zapowiedź gali i typy redakcji
Dodano: 20-08-2017, 18:15
Już dzisiaj w nocy (o 1.00 czasu polskiego) wystartuje główna karta tegorocznego SummerSlam. Poprzedzi ją 2-godzinny Kick-Off, w trakcie którego fani zobaczą trzy pojedynki. Gala odbywa się oczywiście w Barclays Center.

Pierwszym starciem z Kick-Off jest walka The Hardy Boyz & Jason Jordan vs. The Miz & The Miztourage. Nie obejmujemy jej w typowaniu, bowiem została ogłoszona dopiero w ostatnich dniach, a nie wzbudza też raczej specjalnych emocji.
Typują: Paweł Borkowski, Rafał Tomasiak i Piotr Gilewski.
Kick-Off
WWE Cruiserweight Championship

Akira Tozawa vs. Neville


Paweł: Akira Tozawa niespodziewanie pozbawił Nevilla tytułu na ostatnim RAW. Odzyskanie go na SummerSlam byłoby pokazową formą podkreślenia Neville’a jako mistrza i właśnie na taki wynik stawiam.
Typ: Neville

Rafał: Logika WWE wskazuje na wygraną Neville'a. Podejrzewam, że ten zryw Tozawy jest chwilowy. Gdyby było inaczej, to bardzo dobrze.
Typ: Neville

Piotrek: Trochę dziwna ta zmiana mistrza na RAW, ale widać było, że w ostatnim tygodniu przed SummerSlam, WWE chciało mocno podgrzać atmosferę i zdecydowano się na kilka nietypowych ruchów. Wynik może pójść w dwie strony, choć odnoszę wrażenie, że mocne panowanie Neville’a powinno się skończyć w jakiś bardziej spektakularny sposób, a tak cały czar prysł. W tej walce możemy w zasadzie losować. I postawię na powrót do Neville’a, bo WWE lubi przy okazji wielkich gal zmiany mistrzów w Kick-Off, a wątpię by New Day mieli przegrać.
Typ: Neville

Kick-Off
SmackDown Tag Team Championship

The New Day (Big E & Xavier Woods) vs. The Usos


Paweł: Jestem niemalże przekonany, że New Day obronią tytuły. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby zrobili identyczny run jak na RAW pobijając swój własny rekord. Jest to co prawda lekkim uwolnieniem wodzy fantazji, lecz nie zmienia to faktu, że w pełni stawiam na New Day.
Typ: The New Day

Rafał: Dalszy ciąg sagi trwającej od wieeelu tygodni. Niech już New Day szybko obronią pasy i każdy z tag teamów rozpocznie nowe programy, bo nudne się to robi.
Typ: The New Day

Piotrek: Właściwie nie zamierzam tu akurat wiele pisać, bo to kolejna walka tego zespołu i pora ten feud zakończyć. Usos jak na siebie sprawują się wyjątkowo dobrze, ale New Day są w WWE traktowani z górką i pewnie długo nie stracą pasów.
Typ: The New Day

Randy Orton vs. Rusev


Paweł: Ewidentnie wskazuję na Randy’ego Ortona. Zwycięstwo Ruseva nie bardzo ma czemu służyć, tymczasem pamiętamy, co spotkało Ortona przed rokiem z rąk Lesnara. Tym razem WWE powinno nieco odbudować jego wizerunek, aby dobrze wyglądało w statystykach. Orton.
Typ: Randy Orton

Rafał: Feud zrobiony na szybko, nieciekawy i prowadzi donikąd. Zwycięstwo może jakoś tam pomóc tylko Rusevovi (ale w czym?), Ortonowi nic nie da.
Typ: Rusev

Piotrek: Nie mam nic przeciwko zestawieniu tej dwójki, skoro nie było dla nich innych planów. Problem polega na tym, że WWE nie zrobiło nic, by w jakikolwiek sposób podkręcić emocje przed tym starciem. Kolejna walka, która trafiła do karty z przypadku. A ciągle mówimy o teoretycznie drugim największym PPV w roku.
Typ: Randy Orton


*Enzo Amore zostanie zawieszony w klatce ponad ringiem
The Big Show vs. Big Cass


Paweł: Coś mi się wydaje, że powtórzy się scenariusz z kastetem zrzuconym Showowi przez Enzo, ale z drugiej strony może dojść do heel turnu Enzo i powrotu charakterystycznego tag teamu w odmiennej roli. Czy jest to możliwe? Słyszało się już o możliwej zmianie wizerunku Enzo, lecz czy aż tak daleko zajdzie ten pojedynek? Asekuracyjnie postawiłbym na Big Showa, ale on własnoręcznie potrafi znokautować Cassa, więc po co kastet? Po to by wygrał Big Cass i to na niego stawiam.
Typ: Big Cass

Rafał: Gdyby rzeczywiście Enzo pomógł Cassowi wygrać i Cass oraz Amore staliby się heelowym tag teamem, to tylko wypada pogratulować creative teamowi... Mam nadzieję, że zakończy się to inaczej.
Typ: Big Cass

Piotrek: Miałem nadzieję, że nam tego oszczędzą albo ograniczą się do Kick-Off, ale niestety otrzymamy taki kwiatek w głównej karcie. Nikogo to nie obchodzi, podobnie jak nikogo nie będzie obchodził Amore czy też Big Cass. Znając życie Enzo pomoże Cassowi, panowie wrócą do zespołu, ale tym razem heelowego i taki będzie finał tejże historii.
Typ: Big Cass

„The Demon” Finn Balor vs. Bray Wyatt


Paweł: Ciężko powiedzieć. Ostatnio przekreśliłem Braya Wyatta, a okazało się, że pokonał Setha Rollinsa. Szczerze, 50 na 50, lecz kogoś trzeba wskazać. Może ze względu na fakt, że Balor pojawi się jako Demon, stawiam na niego.
Typ: Finn Balor

Rafał: Zanosi się chyba na kolejną próbę main eventowego pushu dla Wyatta. Moim faworytem jest Balor, który niestety jakby trochę przygasa, ale po jakiejś pokręconej końcówce może wygrać Wyatt.
Typ: Bray Wyatt

Piotrek: Wydawało się, że może to być całkiem fajne zestawienie, ale WWE zupełnie schrzaniło sprawę. Dali nam ten pojedynek na RAW, a potem ogłosili na nowo na SummerSlam, ale z Balorem jako „Demonem”. Od razu przy ogłaszaniu „na nowo” tego pojedynku, można było dopisać zwycięzcę.
Typ: Finn Balor

John Cena vs. Baron Corbin


Paweł: Choć ostatnio John Cena podkłada się wszystkim po kolei, jakoś nie widzę w tym przypadku Corbina jako zwycięzcy. Do tego Corbin utracił kontrakt na ostatnim SmackDown, co wskazuje, że ewidentnie SummerSlam nie będzie należeć do niego.
Typ: John Cena

Rafał: Dziwne zestawienie, ale jeśli nawet po utracie walizki Corbin ma niebawem feudować o tytuł WWE (gdzie tu logika?), to Cena powinien go jakoś tam wypromować. Stawiam na Cenę, a Barona chętnie odesłałbym do NXT.
Typ: John Cena

Piotrek: Mieszane uczucia mam z tą walizką, bo z jednej strony zupełnie nie czuję Corbina jako ważnej postaci, a z drugiej strony zrobili przesadzoną szopkę. W jakimś tam stopniu zbudowało to choć szczątkowe emocje pod ten pojedynek, choć dalej nie jest to godne drugiej największej gali roku, bo pojedynek „wypromowano” w zasadzie podczas dwóch tygodniówek. Cena ma serię porażek na SummerSlam, co daje szansę Corbinowi. Podobnie jak to, że Cena od przyszłego tygodnia ma się przenieść na RAW, więc w teorii nie trzeba mu finałowego zwycięstwa na SmackDown. Postawię na Corbina.
Typ: Baron Corbin

SmackDown Women’s Championship
Naomi vs. Natalya


Paweł: WWE lubi zaskakiwać, a zdobycie tytułu przez Natalyę takowym by było. Naomi jest barwną, efektowną mistrzynią, więc nie bardzo chce mi się wierzyć w zwycięstwo Kanadyjki. Postawię na asekurację i Naomi.
Typ: Naomi

Rafał: Szału nie ma, zarówno Naomi jak i Natalya jakoś średnio do mnie trafiają. 50/50. Dramaturgii doda tylko Carmella kręcąca się w okolicach ringu z walizką MITB.
Typ: Naomi

Piotrek: Standardowo pozostaje mi szacunek do Natalyi, choć jako zawodniczki i postaci telewizyjnej – po prostu jej nie lubię. Kanadyjka idzie uklepanym schematem w którym powala rywalkę, krzyczy coś bez sensu do publiczności i właściwie tyle. Spoza tych schematów nie wyszła i z pewnością nigdy już nie wyjdzie. Pech chciał, że trafiła tu także na Naomi, której panowanie jest dla mnie kompletnie do zapomnienia. Naomi zapewne zapracowała sobie na chociaż jeden taki reign, ale powinni już go zakończyć i więcej do tego nie wracać, bo ona po prostu jest za nudna na bycie mistrzynią. W miniony wtorek WWE wyrzuciło jedną walizkę Money In The Bank w błoto, a myślę, że tym razem druga zamieni się w złoto.
Typ: Naomi (+ wykorzystanie walizki Money In The Bank i nowa mistrzyni: Carmella)

RAW Women’s Championship
Alexa Bliss vs. Sasha Banks


Paweł: Alexa Bliss sprawdza się w roli mistrzyni i WWE jest z niej zadowolone. Sasha Banks to faworytka publiczności i nie wydaje mi się, aby w dwóch walkach o tytuły mistrzowskie kobiet miałyby zwyciężyć dwie face’ki, czy dwie heelki. W tym przypadku powinna wygrać Alexa.
Typ: Alexa Bliss

Rafał: Według mnie Alexa, mimo faktu że jest mistrzynią, zrobiła krok wstecz, a Sasha wciąż daje radę i gdybym to bookował, dałbym tytuł Sashy. W sytuacjach, których nie da się zaplanować w 100%, z pewnością poradzi sobie lepiej od Alexy.
Typ: Sasha Banks

Piotrek: Zdecydowanie wolę takie starcie niż potyczkę z Bayley, z którą Alexa nie miała absolutnie żadnej chemii. Pierwsze starcie tych zawodniczek było ciekawe i myślę, że podobnie będzie teraz. Jesteśmy w Barclays Center, które z wiadomych względów mocno będziemy kojarzyć z Banks i zapewne publiczność będzie zdecydowanie po jej stronie. Nie wykluczam zatem triumfu Sashy, choć coś podpowiada mi, iż Bliss obroni jednak tytuł.
Typ: Alexa Bliss

RAW Tag Team Championship
Cesaro & Sheamus vs. Dean Ambrose & Seth Rollins


Paweł: Jest to pojedynek, którego rezultat produkowany był od tygodni za sprawą historii Deana Ambrose’a i Setha Rollinsa. Ich burzliwe relacje zakończone odbudowaniem sojuszu ewidentnie wskazywały na utworzenie tag teamu oraz zdobycie mistrzostwa tag teamów RAW, co w rezultacie doprowadzi do walki między nimi na WrestleManii. Ambrose i Rollins.
Typ: Ambrose & Rollins

Rafał: Idąc po najmniejszej linii oporu - Ambrose i Rollins zdobywają tytuły, przez jakiś czas jest super, a za kilka miesięcy dochodzi do rozbicia i feudu. Sheamus ma też dostać chyba wolne, więc wszystko by się zgadzało.
Typ: Ambrose & Rollins

Piotrek: Oba zespoły przeszły w ostatnich miesiącach podobną drogę, czyli od wrogów do przyjaciół. Bardzo podoba mi się scenariusz w którym Ambrose z Rollinsem przejmą pasy i potrzymają je aż do Road to WrestleMania 34, by potem doszło do walki Ambrose vs. Rollins w Nowym Orleanie. Z drugiej strony WWE nie jest cierpliwe i nie można wykluczyć scenariusza w którym Ambrose wyroluje Rollinsa jeszcze na tej gali i panowie spędzą jesień na rywalizacji ze sobą. Trzymam jednak kciuki za ten pierwszy scenariusz.
Typ: Ambrose & Rollins

WWE United States Championship
sędzia specjalny: Shane McMahon
AJ Styles vs. Kevin Owens


Paweł: Możliwych jest kilka scenariuszy, jednak wątpliwy jest ten, gdy Shane z własnej woli wybiera sobie zwycięzcę. Postrzegany jest jako bezstronny, uczciwy komisarz SmackDown, dlatego mało prawdopodobne jest by miało stać się coś takiego. Ugruntowanie tego wizerunku nastąpiłoby w momencie, gdy jako rywal AJ Stylesa z WrestleManii ustala go mistrzem na SummerSlam, choć jakoś widzę przez mgłę Kevina Owensa wznoszącego tytuł… no nic, AJ Styles.
Typ: AJ Styles

Rafał: Nie wiem co tutaj wymyślą, ale jeżeli ma z tego rozwinąć się jakiś "poważny" konflikt Shane'a z Owensem, to powinien wygrać AJ Styles. Kolejna zmiana mistrza U.S. to już nie moja bajka.
Typ: AJ Styles

Piotrek: Segmenty dotyczące tej walki błyszczały (i często ratowały) na ostatnich epizodach SmackDown. To kolejna odsłona rywalizacji tych panów, ale z reguły ich starcia stoją na wysokim poziomie. Myślę, że nie inaczej będzie na SummerSlam i panowie wykręcą najlepszy ze swoich dotychczasowych pojedynków. Pod koniec kluczową rolę odegra oczywiście Shane, ale w którą stronę się to potoczy? To pozostaje delikatnym znakiem zapytania. McMahon miał już jednak feud ze Stylesem, a tyle mówi się o programie z Owensem, że myślę, iż to KO tym razem oberwie.
Typ: AJ Styles

WWE Championship
Jinder Mahal vs. Shinsuke Nakamura


Paweł: Zwycięstwo Nakamury wydaje się być nieuchronne. Jinder Mahal stosunkowo długo posiada już mistrzostwo, więc WWE z pewnością ugrało, co miało do ugrania w Indiach. Wygrana Nakamury z Johnem Ceną jasno ukazała, że jest topowym graczem i w pełni może przejąć tytuł. Nakamura opuści Nowy Jork jako mistrz.
Typ: Shinsuke Nakamura

Rafał: Realizacji kontraktu przez Corbina po ewentualnym zwycięstwie Nakamury już nie będzie, więc może Nakamura wygra czysto? Byłoby ciekawie.
Typ: Shinsuke Nakamura

Piotrek: Pozbycie się walizki MITB utorowało nas właściwie w jednym kierunku – Shinsuke Nakamura opuści SummerSlam jako mistrz WWE. Wskazuje na to wszystko, łącznie z tygodniówkami, gdzie Shinsuke czysto pokonał Cenę, a ten tydzień później łatwo radził sobie z Mahalem. W tym wszystkim pozostaje przy mnie jednak niepokój, że Mahal utrzyma się z tytułem, choć jego „panowanie” pozostaje raczej karą niż przyjemną telewizją. Mam nadzieję, że niepokój nie przerodzi się jednak w rzeczywistość, dlatego stawiam na Nakamurę. Który nie zbawi nas przy mikrofonie, ale przynajmniej pociągnie to w ringu.
Typ: Shinsuke Nakamura

WWE Universal Championship
*jeśli Lesnar straci tytuł, to wraz z Paulem Heymanem opuszczą WWE
Brock Lesnar vs. Roman Reigns vs. Samoa Joe vs. Braun Strowman


Paweł: Idealny układ, aby pozbawić Brocka Lesnara tytułu bez konieczności czynienia go przegranym, a biorąc pod uwagę fakt, że jego powrót do UFC jest niemalże pewny, to oczywista się wydaje detronizacja. Poza tym WWE raczej nie ryzykowałoby wysłania Lesnara jako swojego mistrza do klatki UFC, aby tam istniało ryzyko odniesienia porażki. Pytanie więc, kto przejmie tytuł. Najpewniejszy wydaje się Roman Reigns, lecz to zbyt proste rozwiązanie. Braun Strowman też raczej na mistrza chyba jeszcze nie pasuje. Z całego bałaganu wyłania się Samoa Joe i to właśnie na niego stawiam.
Typ: Samoa Joe

Rafał: Wbrew wszelkim plotkom stawiam na Lesnara, który tytuł może stracić dopiero za kilka miesięcy. Tym samym plany snute od WrestleManii 33, które miały się tysiąc razy zmienić, w praktyce prawie wcale nie ulegną zmianie.
Typ: Brock Lesnar

Piotrek: Postawili nas tak naprawdę pod ścianą – trzech wielkich rywali, stypulacja o odejściu + plotki odnośnie powrotu do UFC. To wszystko wydaje się wskazywać, że Lesnar nie ma szans, ale czy nie byłoby to zbyt proste? Jeśli nie wiadomo czy Lesnar będzie kontynuował karierę w WWE, to federacja będzie chciała wycisnąć co się da z jego ostatnich miesięcy pracy. Z tego względu obstawiam, że Lesnar jakimś cudem obroni tutaj tytuł.
Typ: Brock Lesnar

------------------

Zachęcamy do komentowania i typowania. Raport z gali będzie dostępny jutro.

Autor:
Piotr GilewskiDodano: 07-05-2017, 11:32
Host: public-gprs378435.centertel.pl, IP: 37.47.109.132

Ta brie bez makijażu jest taka ochydna że szok, wystarczy zobaczyć na yt jak ona wygląda w tej ciąży bez makijażu, szkoda słów...

autor: Roman SUCKS

Dodano: 07-05-2017, 11:44
Host: ip-31-0-123-86.multi.internet.cyfrowypolsat.pl, IP: 31.0.123.86

Co za głupi komentarz!
Kobieta jest wymęczona, jest przy końcówce ciąży, wiec to tez robi swoje. Widać, ze nie masz o tym pojęcia człowieku. Skoro oczekiwałeś, ze w tym stanie będzie wygladac super kwitnąco to cóż mogę powiedzieć...

autor: Plap

Dodano: 07-05-2017, 11:50
Host: public-gprs378435.centertel.pl, IP: 37.47.109.132

Nie oczekuj że po ciąży jej sie Buźka zmieni i będzie ładniejsza bez makijażu. Jest brzydka bez makijażu i tyle

autor: Roman SUCKS

Dodano: 07-05-2017, 12:13
Host: 188.146.141.246.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl, IP: 188.146.141.246

Jestem prawie pewien że im to wypali. Podeszli do tego poważnie, nadzoruje to Triple H a nie Vince, co też się liczy. I ludzie z tego kraju może zaczną oglądać NXT? Oto geniusz HHH & Vinca.

autor: Eustachy

Dodano: 07-05-2017, 14:19
Host: host-89-229-178-11.dynamic.mm.pl, IP: 89.229.178.11

A do tej pory nie oglądali?

autor: Czarek

<<< newsboard WrestleFans >>>


SummerSlam 2017 oceniam:

bardzo dobrze.
dobrze.
średnio.
słabo.
fatalnie.24. września 2017


WWE Universal Championship
Brock Lesnar
vs
Braun Strowman

Mistrzostwo Tag Teamów RAW
Dean Ambrose i Seth Rollins
vs
Sheamus i Cesaro

Mistrzostwo Kobiet RAW
Fatal 4 Way

Alexa Bliss
vs
Sasha Banks
vs
Nia Jax
vs
Emma

John Cena
vs
Roman Reigns

Finn Balor
vs
Bray Wyatt
20. sierpnia 2017


Fatal 4-Way
WWE Universal Championship
(jeśli Lesnar straci tytuł, to wraz z Paulem Heymanem opuszczą WWE)

Brock Lesnar
pokonał
Romana Reignsa
Brauna Strowmana
Samoa Joe

Mistrzostwo WWE
Jinder Mahal
pokonał
Shinsuke Nakamurę

Mistrzostwo Stanów Zjednoczonych WWE
sędzia specjalny:
Shane McMahon

AJ Styles
pokonał
Kevina Owensa

Mistrzostwo Tag Teamów RAW
Dean Ambrose i Seth Rollins
pokonali
Sheamusa i Cesaro

Mistrzostwo Kobiet RAW
Sasha Banks
pokonała
Alexę Bliss

Mistrzostwo Kobiet SmackDown
Natalya
pokonała
Naomi

Randy Orton
pokonał
Ruseva

Big Cass
pokonał
Big Showa

Finn Balor
pokonał
Braya Wyatta

John Cena
pokonał
Barona Corbina

Pre-show
Mistrzostwo Tag Teamów SmackDown

The Usos
pokonali
The New Day

Pre-show
Mistrzostwo WWE Cruiserweight

Neville
pokonał
Akira Tozawa

Pre-show
6 man tag team match

Miz i Miztourage
pokonali
Jasona Jordana i Hardy Boyz
2. lipca 2017


Unifikacja mistrzostwa Świata Wagi Ciężkiej Impact Wrestling
z mistrzostwem GFW Global
Alberto El Patron
pokonał
Lashley'ego

Four-Way Lucha Rules Match
o mistrzostwo Tag Teamów
Impact Wrestling i GFW
LAX
pokonali
Drago i Fantasma
Laredo Kisa i Garzę Jr.
Marufujiego i Ishimoriego

Unifikacja mistrzostwa Impact Wrestling Knockouts
z mistrzostwem GFW Kobiet
Sienna
pokonała
Rosemary

Mistrzostwo
Impact Wrestling X Division

Sonjay Dutt
pokonał
Low-Kiego

Full Metal Mayhem
Alisha i Eddie Edwardsowie
pokonali
Angelinę Love-Richards
i Davey'ego Richardsa

No Disqualification Match
Jeremy Borash
i Joseph Park
pokonali
Josha Matthewsa
i Scotta Steinera

Strap Match
Ethan Carter III
pokonał
Jamesa Storma

Tag Team Match
DeAngelo Williams i Moose
pokonali
Chrisa Adonisa
i Eliego Drake'a

Pre-show
Six Person Tag Team Match

Allie, Braxton Sutter
i Mahabali Shera
pokonali
KM'a, Kongo Konga
i Laurela Van NessaDesigned by Paweł "Boryss" Borkowski

Użyte znaki towarowe, loga i nazwy firm są własnością ich prawnych właścicieli
i zostały wykorzystane tylko w celach informacyjnych i nie mogą być kopiowane bez zgody ich właścicieli.